İlk Yapmanız gereken şey atınız ne kadar ağır olduğunu tespit etmektir . Bunun için en uygun araç tabii ki terazidir . Benim gibi , evde 1000 kglik terazi bulunduramıyorsanız , basit bir ölçme hesaplanma yöntemi da bizim gibiler için mevcuttur . Sizi gereken şeyler 2 mlik bir parça ip , bir tane hesap makinesi (kağıt kalem de olur), ve bir tane metre . İpi, atınızın cidagosunun üzerinde kolan kayışının geçen çukur bölgesinden geçerek vücudun çevresini ölçüyorsun , mesela 152 cm . Bundan sonra göğüsün en öndeki noktasından Poposunun en son noktasına kadar iple ölçüyorsun , mesela 145 cm. Şimdi Birinci ölçü kendinle çarpıyorsun ve çıkan rakamın üstüne uzunluğu çarpıyorsun . Bizim örnek de bu iş şöyle görünür 152 x 152 x 145 = 3350080 . Bu rakamı sabit olan 11600 rakamla bölüyorsun 3350080 / 11600 = 288,8 . Demek küçük atımız 290 kilo dır . Bu yöntem terazi kadar net olmaza da atınızın kilosu tespit etmeği de faydalıdır.

Atın kilosu beslenmede çok önemli çünkü fazla Protein fazla sidiğin oluşmasına sebep olabilir . Fazla yem davranış problemlerinin nedeni olabilir . Yetersiz kaba yemde davranış problemlerinin nedeni olabilir vs vs .

Kabaca 100/kg Ata en az 1.2kg kuru ot günde verilmesi gerekir . Bizim örnek at da 290/100 = 2,9 ,  2,9*1,2 = 3,5kg kuru ot . Böylesi çok iyi bir beslenme değildir , benim atım olsaydı otla beraber bir miktar sap zaman konulurdu . Ot verirken müyüm olan mesele şudur otu yemden önce verilmesi gerekir . O zaman sindirimi kolaylaşır .

Yem miktarı yapılan iş a göre değişir . Genellikle 600kglik günde 1 saat çalışan bir ata

 3 - 3.5 kg Yulaf verilir . Bizim atımız ama sadece haftada bir , biraz çalışır o yüzden günde 600gr yulaf alır . Yemi ve otu verirken sabahta ilk önce otun 1/3ünü veririm 15 - 20 dakika sonra 300gr yulaf , öğlene sadece tekrar biraz ot , akşamda  , sabahta nasıl yemi verildiği ise aynısı verilir . Bununla beraber Su hiç bitmez , taze ve tertemiz . Kaya Tuz veya atlara uygun yalama taşı da hiç bitmez .


Bu tabii ki en basit beslenme ve daha iyisi yapmak isterseniz iki seçeneğiniz mevcut .

1.) aşağıda ki beslenme programlarından biri kullanırsanız 

2.) At beslenmeye ilişkin makaleler okuyup kendi beslenme kendini hesaplayacaksın . Benim öneri ise her ikisi yapın en kötü ihtimal atınızın hakkında bir şeyler öğrenmiş olursunuz.

Pin It

Yorum ekle

   

SATILIK ATLAR

2017 DOĞUMLU İNGİLİZ TAYLARI SMART ROBIN – NEVER LOST (Strik...

SAHAYA GİTMEYE HAZIR KALAN SON 5 TAY SAVAŞATI, UZUNBEY, P...

Kibar Hara Satar, Alan Kazanır SAVAŞATI İstanbul'da Kısa ...

SATILIK KOŞAR DURUMDA ARAP YARIŞ ATI       Yarışı hazır...

Aygız (Joker-Özkız) Dişi  Doğum Tarihi : 05.02.2015 İzmi...

Kayseri Pınarbaşı Şen harasında bulunan 2 adet 2,5 lu tay il...

...

Atçılıktan çıkma kararı aldıklarından dolayı eküriye ait sıf...

YAZARLAR

...

MEYDAN DA TESELLİ BULMAK !.. Geçtiğimiz perşembe gecesi b...

Geçtiğimiz hafta Adana ilimizdeki bir yarış sonrası,çekilen ...

Tjk Tv seyrederken Yeşilay'ın uyuşturucu maddelerle ilgili...

TJK TOPLANAN MİKTARIN % 50 SİNİ YARIŞSEVERE DAĞITIYORMU ? ...

AMERİKA'DA Kİ İLK ARAP AYGIRLARI KİMİN HEDİYESİ Ulysses S...

15.01.2019 Salı günü Adana yarışlarında Altılının 3. ayağınd...

Bugün size sahibini savaş meydanından kaçırarak kurtaran F...