"ENTELEKTÜEL" BİR İNSAN OLMAK

En korcunç değilmi? geceleri gök yüzündeki yıldızlara bakıp, bu kocaaaa "Evren"de, bir tek bizim olmamız !! ne çabuk geçmiş bu zamanda İnsanlık nerelerden , nerelere gelmiş birader yahu ?

Daha dün mağralarda taşları birbirine vuran biz insanların ataları değilmiydi? Ateş,tekerlek derken nelere gelmişiz değilmi? Duman ile haberleşen sonraları, ulaklar kullanan sonra bir anda Ekektriği ve Telefonu icat eden. Radyo,Televizyon derken evdeki Telefonlar önce ceplere sığdırılmış, sonrada aynı alet bu kez yine evimizdeki "Bilgisayar" ile aynı anda ama  daha farklı olarak ceplere konulu vermiş ! Yolda trafik ortasında kalanlar ile elinde akıllı dostu ile direklere çarpanları saymaz isek şimdilik sorun sadece ailelerdeki yuva yıkılmaları falan ile az biraz ilgili hepsi bu..

"DEHA" VEYA "LİDER" OLMAK

İnsanlar okumuş öğrenmiş ve çağdaş modern kişiler olmuş..Arada bir deha diye bileceğimiz insanlar yaşamış yer yüzünde Teknolojideki ( Tesla ) yada bir ülkenin  liderliği konusunda tartışılmaz bir kişi olan; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' gibi !! en kötüsü için ise halen liste başı durumunda, sabuncu başı (Adolf Hitller ) var ya’ neyse..birileri iki kere Dünya savaşı çıkartmış bu yaşadığımız “Dünya” üzerinde ve halen Avrupa nın göbeğinde DEMOKRASİ’ söylemleri yapıyor ise kime ne anlatacağız?

BİRAZ "FARK" VAR ( “FAVELA”LARDA, YAŞAM )

Sonraları insanlar değişmiş, daha çok okuyanlar ile daha az okumuşlar sınıflandırılmış.. Bana göre bunun en güzel öeneği Futbol’da harikar yaratan ancak insanların yaşam kalitesi için aynı şeyleri pek yapamamış BRAZİLYA’ olmalıdır.. FAVELA’ adının verilmiş olduğu söz konusu yerleşimler ise görenlerim içini burkmakta ve bir ülkedeki gelir seviyesindeki dengesizliği gözler önüne sermektedir..kimse fark etmeden dünyalar çok farklıymış meyer artık bu insanlar için.. Bunları neden mi yazdım?  Bakın işin açıkçası şu; bize kimse (gölge etmesin yeter) biz bizi biliriz be’abiii..

Kılık kıyafet yaşam tarzı herşey farklı imiş ! Miniler daha mini taytlar daha tayt..hürlük, demokrasi ise zirve yapmış bir takım kentlerde. Bizdeki ( İzmir gibi ) Sonra kentlerde farklılıklar olmuş, daha önceleri olmayan. Köylü kentli olarak ayrılmış kesimler.. Daha zengin semtler kalbur üstü insanların yaşam alanları olur iken. Daha kenar mahalleler “VAROŞ” adını almış günümüzde bizler hiç fark etmeden..Kimi Mercedese binmiş “Yallah şöfeer” demiş.. Kimi hacı Murat ( Murat 124 )ile sahilde havasını atmış. Bas kabinler sayesinde, olay çoktan sınıflanmış ..Olacağı buydu BİRADER' derken..

YAPMA BUNUUU' YAPMA BUNUU...

Okumuş yazmış kesimlerde 23 Nisanda , 29 Ekimde Kuban bayramı da Şeker bayramı da aynı anlamda; “KUTLU OLSUN” sözü ile tebrikleşilir olmuş; ( VURDU GOL OLDUU ! )

Koca yürekli sevgi dolu aydın,sosyal demokrat "Entelektüel" kesimlerde. (Milli) bayram ile (Din'i) bayram biraz paçal edilmişse de.. Sanırım kimse gidip; 23 Nisan bayramınız MÜBAREK OLSUN' demiyecektir..

Affedin benim cürretimi ama, burada biraz kafamıza göre yorum kattığımız ama bir türlüde bir çerçeveye oturtamadığımız şeyler var sanki.. Selam olsun koca yürekli AYDIN’ insanlarımıza SELAM OLSUN..

BİLGİ PATLAMASI..

( PARA BİİİİZDE.. SİZDE NE VAAR ? HAYDİİİ SÖYLEEE.. )

Bundan yaklaşık “3 yada 4 yıl”kadar önce faal at yarışı yazarlığındaki son dönemlerimde. At yarışı sahalarını karış karış geziyor olanı ve yaşananı’ kaleme alıyor ve elimden geldiğince de kimsenin, beceremediği yada; CESARET EDEMEDİĞİ’ konularda günlük yazılar yazmaya gayret ediyordum..

Söz konusu dönemlerde birçok atçımız ve hara sahibi ile yerinde gözlemler ile söyleşiler yapmıştım.. Bu kişilerin hemen hepsinin bana ilk söylediği şey aynen şuydu;“ÜLKEDE ATÇILIK BİTMİŞTİR”… Atçılıktan kimse para kazanamaz..

Evet hiç yalansız dolansız yazdım bende bu açıklamaları, sonrasında ne oldu ?

İzmir den’ Adamın biri çıktı ve Tarih tekerür’e başladı “WİLLİAM GİRAUD” Örneğindeki gibi söz konusu eküri (“7 Gazi şampiyonluğu” kazanmıştır) neyse işte bu kişi atlara yatırım yapmaya başladı..Ha’ bire at aldı..Sahada söz konusu kişiye resmen CEYLAN’ gözü ile bakılıyordu..

Ekürisi büyüdü, büyüdü; Arap atı İngiliz atı falandı, filandı derken inanılmaz sayılarda atın olduğu bir eküri kuruldu bu zor günlerden az önce ve ne oldu biliyormusunuz ? Sadece “KURTEL” adına bakın yeterlidir !

NOT; Alınan her kupa ise BU ÜLKEDE ATÇILIK BİTMİŞTİR’ atçılıktan para kazanılmaz yorumları yapan koca göbekli çok bilmiş kıl kuyruk sözde atçılara “kapak olsun” diyorum şimdi..

Bu günki klasik yarışlarda kim (YAZAR’ kim; OKUR)’ onu da, yarışlarda göreceğiz bakalım..

YAŞAMIN KENDİSİ

Hayat ve yarışlar devam ediyor ya' şimdilik sorun yok. Kimi öyle yaşıyor kimi ise böyle ama sonuçta YAŞIYOR işte bu olay son noktadır unutmayın olmazmı yaşam çok ama çok kısa ve bu gün ne yapacaksanız onu yapın çünki belkide sizin için yada benim için yarın hiç olmaya bilir..Sahi' yahu at yarışında, nedense çok birşey değişmemiş işin aslına bakacak olur isek ! "Asırlardır yanlızım" şarkısı gibi bir durum yokmu sizce de?

Atlar pistte çıkıyor koşuyor kazananlar ve kaybedenler oluyor hepsi bu değilmi?  İzlenecek olay ise belli HİPODROM ' almamındaki ilk bina edilmiş alan ise bu günki yaşadığımız İstanbul da “OK MEYDANI” altında halen kalıntıları ile durmaktadır amaa..Hani o arabalı yarışlar sonrasındaki. Düz pist yarışları sizce ne kadar değişmiş ? Neredeyse yüz yıllardır aynımı bu at yarışı olayı bana mı öyle geliyor yaşımız ( 56 ) oldu ya.."MAL'ZAYMIR"olmaz isek iyi bakalım bakalım..Yaşam boyu buz gibi “Mal’zaymır” olup. Bu işten ekmek yiyen ve tuttukları köşeleri kimselere kaptırmayanlar var biliyormusunuz ? ancak oturp konuşun adanlar bildiğiniz BOŞ GAZ TEKEKESİ’ tınnn, tıın içleri boş;( TNEKEE)’ yahu..Neyse geçelim bu konuyu !

"ANGUT’YO.." OLARAK YAŞAMAK !

Yeterki dürüst ve güçler oranında yapılan içinde, "Varoş dili" ile yazar isek, kimse garip karşılamasın ama olayın aslı faslı budur çok eskilerde bir hocam açıklıkta ferahlık var derdi sanki haklıymış; TATLI SU KURNAZLIKLARI'GETİRLER yada GÖTÜRLER' olmadan, koşulsun yarışlar bize yetecek doğrusunu isterseniz!!İşte bu gün o' günlerden biri..

Ülkemiz DERBY'si olan; Ulu önderimiz (Mustafa Kemal ATATÜRK) adına koşulmakta olduğunu bildiğimiz " Gazi " öncesindeki sondan ikinci önemli yarışlar start alacak. İstanbul kentimizde ister “Varoş”tan gelin. İster çok okumuş, çok bilgili olun yada çok zengin yada çok fakir olun. Bu gün. Atçılığımızın ARENASI’ denilen; "veliefendi" Hipodromunda, sadece şu ses duyulacaktır; YÜRÜ BAKİİM OĞLUM ( yada ) KIZIMM Beee..

ŞANSINIZ BOL BAHTINIZ AÇIK OLSUN

PAZAR İSTANBUL BANKOM

Bana göre “Dubai” sonrasındaki İstanbul işlimizdeki yarışında Jokeyinin gereksiz rahatlığı nedeni ile koştuğu yarıştan az farklı yenik ayrılmış olan ve bana göre her uzayan mesafede yaşıtlarına daha büyük üstünlük kurmasını beklediğim klas safkan; FINAL DANCE’ yarış içinde bir aksilik olmaz ise bu önemi koşuyu kazanmaya çok yakındır BANKO..

NOT;

Değerli www.sonduzluk.com takipçileri sizlere önerdiğim bu BANKO’ dışında aynı eküri nin start makineleri ile arası pek olmayan. Bu kısrak 5yarışında startta sorun yaşamıştır.. Ancak start’a girip normal çıktığında. Buradaki rakiplerinin tozunu’da attıracağına inandığım; ( Chaın Of Destıny ) isimli deli baş kısrağı da. Alternatif bir Banko ‘ olarak öneriyorum! safkanın adını Türkçeye çevirdiğimizde ise karşımıza; ( Kader Zinciri ) ‘anlamında bir anlatım çıkmakta umarım bize ve kaderimize iyi gelir..  

1.altılı;

1,2,3,4  /  2,6,4  /  3  /  1,5,9,2  /  1,5,9,2  /  4

2.Altılı;

1,5,9,2  /  1,5,9,2  /  4  /  3,5,2  /  1,3  /  ( 4 )…12,13,14,16,7..

Pin It

altılı ganyan sonuçları altılı ganyan altılı ganyan tahminleri altılı ganyan hesaplama altılı ganyan yorumları altılı ganyan oyna altılı ganyan bülteni altılı ganyan izle altılı ganyan tablosu altılı ganyan analiz tüyo tüyolar tüyo ne demek tüyo vermek tüyo mülakat tüyocu tüyo nedir tüyo iddaa tüyo altılı sonuçları altılı tahmin altılı bülten altılı ganyan altılıbul altılıtuttur altılı galop altılı hesaplama altılı analiz altılı oyna tjk tjk tv tjk sonuç tjk bülten tjk tahminler tjk agf tjk galop tjk ganyan ganyan ganyan time ganyan sonuçları ganyan bayi ganyan tahmin ganyan canavarı ganyanmatik ganyandan ganyancı ganyan yorum tahminkolik tahminler tahmin gazete altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete altılı ganyan tahminleri fanatik gazetesi altılı ganyan bülteni sözcü gazetesi altılı ganyan sayfası hürriyet gazetesi altılı ganyan tahmini posta gazetesi altılı ganyan tahmini fotomaç gazetesi altılı ganyan tahmini takvim gazetesi altılı ganyan tahmini habertürk gazetesi altılı ganyan yurt gazetesi altılı ganyan fanatik gazetesi altılı ganyan programı gazete altılı gazete altılı milliyet gazetesi altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete ve dergilerin altılı tahminleri altılı tüyoları bursa altılı tüyoları altılı tüyo beygir altılı tüyoları adana altılı tüyo tahminleri Erdal Aksünger EYT de son durum Salzburg Emekli zam Maçkolik Canlı Skor Spor Barış Pınarı Harekatı Trump EYT Maaş Hesaplama Emeklilik Seçim 2023