GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK YARIŞ ATI
Bu kez sizler için kısa makalemizde büyük bir yarış atını konu etmmek istedik. Mavi beyaz, damalı forması ve kapalı gözlüğü ile ün yapan. Gelmiş geçmiş en büyük yarış atlarından olan ‘‘İnanılması güç ama aradan bunca yıl geçmesine rağmen Sahibesi bayan ” Penny Chenery’ye ait olan şampiyon safkan tarihin en önemli yarış atlarından biri olarak gösterilen Secretariat’tır. Gerçekten de hipodromlarda boy gösterdiği dönemde tüm dünyaya yayılan bir fenomen haline gelen, dikkatlerin üzerinde toplandığı Secretariat etkisini uzun süre koruyacak gibi. Zira 1973 yılında ‘Triple Crown’ aynı sezonda peşpeşe Kentucky derby, Preakness stakes, Belmont stakes yarışlarını kazanarak yapan ‘Big Red’ bu yarışlardaki başarılarıyla hâlâ zirvede.

BÜYÜK KALP FAKTÖRÜ
Otoritelerce tüm zamanların en iyisi olan ve öldüğünde bir cenaze töreni ile gömülmüş olan büyük yarış atı Man’o War ile karşılaştığında izleyiciler ona bir isim takmışlardı. Big Red’ ( Büyük Kırmızı ) Cidalgo denilen yerden yüksekliği hayli fazla olan bu iri safkan, açık kestane rengi ile hemen dikkatleri üzerine çekiyordu.Kalbi normal bir atın 2.5 katı büyüklüğünde olan bu arkanın bilinen adı; Secretariat’dır. Büyük bir cüsse ve buna bağlı olarak da akranlarına nazaran 1.5-2 kat fazla yem yiyen bir safkandı. Öldüğünde yapılan otopsisinde kalbinin ağılrığı ölçülmedi ancak daha sonra başka atlarla yapılan kıyaslamalarda kalbinin yaklaşık 12 kg olduğu anlaşıldı. Triple Crown’ın son ayağı olan ve onu efsane mertebesine yükselten Belmont Stakes yarışındaki boy farkına ve ulaştığı dereceye bugüne kadar yaklaşabilen çıkmadı 2 bin 400 metreyi kum pistte (2 dakika 24 saniye)de koşan ‘Big Red’in hemen arkasından gelen Twice a Prince tam 31 boy uzaklıktaydı. Mesafeyi açıklamak için belirmekte fayda var: Yarışı yayımlayan CBS kameraları Secretariat’la takipçisini aynı kadraja alamadı!

UNUTULMAZ ŞAMPİYON İÇİN VEDA ZAMANI !
California ve New Jersey ’de birer sokağa adı verilen safkan için 1999 yılında da posta pulu basıldı. Heykelinin dikildiğini söylemeye gerek yok. Triple Crown’un son ayağı Belmont Stakes’ten önce Secretariat’ın şöhreti tavan yapmıştı. ‘Big Red’, aynı hafta Time, Newsweek ve Sports Illustrated dergilerine kapak oldu. Kariyerinin son yarışını koştuktan 9 gün sonra 6 Kasım 1973’te Aqueduct Hipodromu’nda Secretariat’a veda günü JÜBİLE yapıldı. Tribüne gelenlerin sayısı ise (32 bin 900.) 1989 sonbaharında bir rahatsızlık onun sonu oldu. Tedavilere cevap veremeyen safkanın acı çekmesine dayanamayan sahipleri, 4 Ekim 1989’da Secretariat 19 yaşındayken uyutulmasına razı oldu.

İZMİR'DE CUMARTESİ GECESİ DREAM SOLDIER OLUR
Oldukça zor ancak müşterek bahis açısından cazip bir proğram ile Cumartesi yine bir gecesine geldik. İzmirdeki iki kum yarışında da, vasat sayılabilecek derecelerle; 1600 kumda ( 1.44 ) 1400 kumda ise ( 1.31) ikinci kalmış olsada, çim pistte yatkın kan hattı ile DREAM SOLDIER bu kez kendisine uıygun rakipler arasında potaya oldukça yakındır.

1.Altılı;

3,4,7 

7-KIRMIZI 

1,2 

6,1,4,9 

6,1,8 

1,2,4,6

2.Altılı;

6,1,4,9 

6,1,8 

1,2,4,6 

2,4,5,6 

2,5,7 

1-DREAM SOLDIER

Pin It

altılı ganyan sonuçları altılı ganyan altılı ganyan tahminleri altılı ganyan hesaplama altılı ganyan yorumları altılı ganyan oyna altılı ganyan bülteni altılı ganyan izle altılı ganyan tablosu altılı ganyan analiz tüyo tüyolar tüyo ne demek tüyo vermek tüyo mülakat tüyocu tüyo nedir tüyo iddaa tüyo altılı sonuçları altılı tahmin altılı bülten altılı ganyan altılıbul altılıtuttur altılı galop altılı hesaplama altılı analiz altılı oyna tjk tjk tv tjk sonuç tjk bülten tjk tahminler tjk agf tjk galop tjk ganyan ganyan ganyan time ganyan sonuçları ganyan bayi ganyan tahmin ganyan canavarı ganyanmatik ganyandan ganyancı ganyan yorum tahminkolik tahminler tahmin gazete altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete altılı ganyan tahminleri fanatik gazetesi altılı ganyan bülteni sözcü gazetesi altılı ganyan sayfası hürriyet gazetesi altılı ganyan tahmini posta gazetesi altılı ganyan tahmini fotomaç gazetesi altılı ganyan tahmini takvim gazetesi altılı ganyan tahmini habertürk gazetesi altılı ganyan yurt gazetesi altılı ganyan fanatik gazetesi altılı ganyan programı gazete altılı gazete altılı milliyet gazetesi altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete ve dergilerin altılı tahminleri altılı tüyoları bursa altılı tüyoları altılı tüyo beygir altılı tüyoları adana altılı tüyo tahminleri Erdal Aksünger EYT de son durum Salzburg Emekli zam Maçkolik Canlı Skor Spor Barış Pınarı Harekatı Trump