ATSAKLAMAZ.COM

GALATASARAY'MI ? FENERBAHÇE' Mİ ?
Aslında eni sonu ortada bir Derby olacak ise en az iki büyük kuruluş yada varlık yada ekip olmalıdır ortada rakip olarak ve biri olmadan, diğerinin değeri nasıl ölçülebilir sorusu vardır akıllarda gizliden gizliye.. Ezeli rakiptir ve çok gündemdedir yaşadığımız ülkede FB yada GS maçları ama ne Galatasaray’sız Fenerbahçe nede Fenerbahçe’siz Galatasaray bir anlam ifade etmeyecektir bizegöre.Gelin görün ki; bundan yüz yıllar öncede benzer ezeli rekabet yaşanırdı bu topraklarda..
Günümüzde isimleri biraz garip geliyor olsa da kulaklara hiçte küçümsenecek yada alay konusu edilecek bir rekabet değildi az sonraki satırlarda okuyacağınız bu topraklardaki ilk ezeli rakip anlayışı ! İyi'de kimdi bu garip isimli ama çok önemli rakip takımlar ?

LAHANACILAR'MI ? BAMYACILAR'MI ?
Aslında ilk spor takımı diyebileceğimiz Bamyacılar ve lahanacıların tarihi çok eskilere dayanır. Şöyle ki; Çelebi Mehmed'in Babası Yıldırım Beyazıt ,Timur’a savaşta (1402) yenilince Çelebi Mehmed süvarileri daha iyi yetiştirme kararı alarak Amasya’ya çekilir. Burada süvarileri (diğer adıyla ‘Cündi’yi) eğitime alıp, bir kısmını kendisi adına (Bamyacılar ), diğer bir kısmını da oğlu II. Murat adına (lahanacılar) yetiştirir. Bu iki takım bir süre sonra birbirine rakip olur.
Amasya’nın bamyası meşhur olduğu için Çelebi Mehmet’in takımına Bamyacılar, Merzifon’da Lahana meşhur olduğu için II. Murat’ın takımına ise Lahanacılar takımı adı verilir. Bu takımlardan Lahanacılar yeşil gömlek ve pantolon giyer yeşil bayrak taşırken, Bamyacılar ise kırmızı pantolon ve gömlek giyer, kırmızı bayrak taşırlar. Bu iki takım okçuluk, mızrak vs. gibi birçok dalda müsabakalara da girerler. Öyle ki her iki takımı destekleyen padişahlar tepesinde Lahana ve Bamya olan anıtlar bile dikmişlerdir. Bazı mezar taşların da da bu simgeyi görmek mümkündür.

CUMA GECESİ İZMİRDE BANKOM;
Önceki yarışlarına oranla biraz daha uzayan mesafede koşacak olan Klas safkan ROBIN SON 1200 ve 1400’ den sonra 1600’de koşacak ve bana göre yine son viraj dönülürken rakiplerine şans tanımadan potaya süzülecektir. Yarış performansı ve Sabah idmanlarındaki sağlıklı görüntüsü ile bu arıkan kazanmaya çok yakındır Banko..

Tahmin;

2,1,3,5,4 

4,6,2,1,5 

2,3 

2,5,8,7,1 

2,8,4,1,7

Pin It

altılı ganyan sonuçları altılı ganyan altılı ganyan tahminleri altılı ganyan hesaplama altılı ganyan yorumları altılı ganyan oyna altılı ganyan bülteni altılı ganyan izle altılı ganyan tablosu altılı ganyan analiz tüyo tüyolar tüyo ne demek tüyo vermek tüyo mülakat tüyocu tüyo nedir tüyo iddaa tüyo altılı sonuçları altılı tahmin altılı bülten altılı ganyan altılıbul altılıtuttur altılı galop altılı hesaplama altılı analiz altılı oyna tjk tjk tv tjk sonuç tjk bülten tjk tahminler tjk agf tjk galop tjk ganyan ganyan ganyan time ganyan sonuçları ganyan bayi ganyan tahmin ganyan canavarı ganyanmatik ganyandan ganyancı ganyan yorum tahminkolik tahminler tahmin gazete altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete altılı ganyan tahminleri fanatik gazetesi altılı ganyan bülteni sözcü gazetesi altılı ganyan sayfası hürriyet gazetesi altılı ganyan tahmini posta gazetesi altılı ganyan tahmini fotomaç gazetesi altılı ganyan tahmini takvim gazetesi altılı ganyan tahmini habertürk gazetesi altılı ganyan yurt gazetesi altılı ganyan fanatik gazetesi altılı ganyan programı gazete altılı gazete altılı milliyet gazetesi altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete ve dergilerin altılı tahminleri altılı tüyoları bursa altılı tüyoları altılı tüyo beygir altılı tüyoları adana altılı tüyo tahminleri Erdal Aksünger EYT de son durum Salzburg Emekli zam Maçkolik Canlı Skor Spor Barış Pınarı Harekatı Trump