TÜRKİYE'DE ARAP BAHARI
Başlığımızı okuduğunuzda sanırım ülkemizdeki Suriyeliler den yada Arap yarım adasındaki siyasi olaylardan söz edeceğimi sandınız değil mi ? Bakın hiç öyle bir niyetim yok. Sizlerle paylaşmak istediğim yakın komşularımız olan Arap ülkelerinde bile sadece güzellik yarışmalarında kullanılmakta olan, Avrupa da ise çok ender yarışlar koşan, Amerika ve Latin ülkelerinde ise ancak gösteri amaçlı olarak kullanılan Arap atları soyu konusunda iki çift sohbet etmek;

Ülkemizde çok eski yıllarda başlatılan Angolo Arap atı ( Yarım kan ) yetiştiriciliği 1955, 1960 lı yıllara kadar gelmektedir. Evet, evet yanlış falan okumadınız bizim yarış pistlerimizde Özellikle bu yarım kan hattı için yarışlar yapılmıştır. Yarım Kan İngiliz ve Arap atının kırması diye düşünülebilir.

Daha sonraki yıllarda TBMM'in den ve Tarım bakanlığından alınan kararlar nihayetinde safkan Arap yarışları yapılmaya, sonrasında yarış pistlerimizde Arap safkanları diyebileceğimiz at soyları görülmeye başlanmış ve yarış içinde daha az sakatlanmalar ve ayrıca daha uzun yıllar yarış koşar durumda olmaları nedeni ile Arap atı yetiştiriciliği ülkemiz genelinde büyük artışlar göstererek, günümüze kadar ulaşmıştır.

 
NE PARA, NE PARA
Ancak geçmişe dair izlerin ( Yarım kan ) henüz tam anlamı ile silinmediği bu soy hattındaki atlardan kaç tanesi halen tam anlamı ile SAF' bir ırkı temsil eder işte bu tartışılır bir durumdadır. Ülkemizdeki yetiştirici kurumların çoğu devlet haraları olması ve bu yerlerdeki ( Bana göre ) çok iddialı anlatımlara bakılır ise şu an ülkemizde yetiştirilmekte olan Arap ırkı en saf ve dünya üzerindeki en başarılı atlar dır ! Bilindiği üzere her yıl ülkemizde devlet Haralarından yetiştirilmiş yüzlerce Arap atı hayli önemli miktarlardaki paralar karşılığı sahipleri ile buluşur.


DÜNYANIN EN İYİ ARAP YARIŞ ATLARI BİZDE’ Mİ ACABA ?
Ülkemizdeki bir çok hara da yetişmekte olan ve yetkililerce dünyanın en iyi Arap yarış atları olarak nitelendirilen söz konusu ırk için Acaba hangi ölçülere göre bu yorumlar yapılmıştır? buda hayli tartışma götürür bir konudur! ayrıca bu tür kan hattındaki hangi atımız, Halen dünyada düzenlenmekte olan ve ırkın tüm özelliklerinin sergilendiği, bir Arap atı güzellik yarışmasında yada Dünya atçılık merkezleri arasında sayılmakta olan Dubai'de yarışmalarda başarı elde etmiştir, buda ayrıca bir soru işareti olarak kalmaktadır..

Kimbilir belki bir gün olur da bizde kaliteli Safkan Arap Atı yetiştirdik deriz. ?

H.D


PAZAR İSTANBUL'DA İKİ BANKOM VAR
Çok sevdiği İstanbul pistinde bu sezon çok iyi yarışlar koşan kazanamasada ekürinin menajeri İmparator Süleyman Akdı'nın özel ilgisi ile adeta tırnaklarının ucunda olan MİRAHOR ile bana göre giderek sınıf değiştirmiş durumdaki formda safkan BOSNA HERSEK ikilisi, bugün potaya çok yakınlardır Banko..


1. Altılı Tahminler;

5-Mirahor 

7,1,2,3 

4,6,1,2 

7,8,3,4 

7,8,10,11,4,12 

7,1,2,3,6

2. Altılı Tahminler;

7,8,10,11,4,12 

7,1,2,3,6

1-Bosna Hersek

1,3,4,10

3,1

1,5,8,10,6,11

Pin It

YAZARIN DİĞER TAHMİNLERİ

altılı ganyan sonuçları altılı ganyan altılı ganyan tahminleri altılı ganyan hesaplama altılı ganyan yorumları altılı ganyan oyna altılı ganyan bülteni altılı ganyan izle altılı ganyan tablosu altılı ganyan analiz tüyo tüyolar tüyo ne demek tüyo vermek tüyo mülakat tüyocu tüyo nedir tüyo iddaa tüyo altılı sonuçları altılı tahmin altılı bülten altılı ganyan altılıbul altılıtuttur altılı galop altılı hesaplama altılı analiz altılı oyna tjk tjk tv tjk sonuç tjk bülten tjk tahminler tjk agf tjk galop tjk ganyan ganyan ganyan time ganyan sonuçları ganyan bayi ganyan tahmin ganyan canavarı ganyanmatik ganyandan ganyancı ganyan yorum tahminkolik tahminler tahmin gazete altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete altılı ganyan tahminleri fanatik gazetesi altılı ganyan bülteni sözcü gazetesi altılı ganyan sayfası hürriyet gazetesi altılı ganyan tahmini posta gazetesi altılı ganyan tahmini fotomaç gazetesi altılı ganyan tahmini takvim gazetesi altılı ganyan tahmini habertürk gazetesi altılı ganyan yurt gazetesi altılı ganyan fanatik gazetesi altılı ganyan programı gazete altılı gazete altılı milliyet gazetesi altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete ve dergilerin altılı tahminleri altılı tüyoları bursa altılı tüyoları altılı tüyo beygir altılı tüyoları adana altılı tüyo tahminleri Erdal Aksünger EYT de son durum Salzburg Emekli zam Maçkolik Canlı Skor Spor Barış Pınarı Harekatı Trump