TJK’DAN BİR "GAF" DAHA !

Efendim geçtiğimiz pazar İzmir ilimizde koşulan SULTAN' koşusu için sizlere bu yarışın, nasıl ve ne şartlarda yıllık yarış programına dahil olduğunu, detayları ile anlatmıştık.  Kısacası geçtiğimiz pazar bizler hayli keyifli anlar yaşadık Tv' karşısında ancak bu durum fazla uzun sürmedi ! Süremedi neden derseniz? Ülkemizdeki at yarışı organizetörü kurum bir kez daha ve affedilmez şekilde Tarihsel hatalarına devam etti..; Daha öncede sizlere aktarmış olduğumuz üzere dönemin padişahı olan Sultan Abdullazizhan' nın İzmir ilimize geliş tarihi tarihi belge ve bilgilerde sabit olduğu üzere "1863 yılı"dır. Sözün kısası Padişah İzmir ilimizde bu tarihte. yerinde olmak üzere, İzmir'de ilimizde yapılmakta olan at yarışlarını izlemiştir. Buraya kadar her şey tamam ancak bundan sonrası yine ve büyük bir GAF' yaşanmasına neden olacak ölçülerdedir.

TARİHİ “AYIPLARA” DEVAM !

At yarışı organizatörü kurumun konuyu anlattığı şekle bakılırsa; Sultan yapılan at yarışlarını izlemiş ve çok hoşuna giden bu yarışlar sonrasında 1856'yılından bu yana İzmir ilimizde faliyet göstermekte olan "Smyrna Races Club" yöneticilerinden olan Refik Evliyazade beyi yanına çağırarak kendisi adına da bir yarış düzenlenmesini istemiştir.. ( Eyvaah , eyvaaah..)

Şimdi burada duralım ! Sizlerle daha öncede paylaştığımız üzere ülkemiz topraklarındaki ilk organize yarışların yapıldığı yer olan İzmir ilimizdeki "Smyrna Races Club" İzmir yarışçılık kulübü 1856 yılında kurulmuş ve faal olarak at yarışlarını ilk organize eden Kulüp olarak tarihi kayıtlara geçmiştir. Ancak bu kuruluşun ilk kurucu üyeleri arasında REFİK EVLİYAZADE' efendi, yoktur.. Aynen' Sultan Abdulazizhan’nın, İzmir de, yarış izleyip kendisi adına da, bir yarış düzenlemesini istediği "1863" yılında olamayacağı gibi..

OLMAYAN BİR “KAHRAMAN” YARATMAK !

Buradaki amaç nedir biz bilemiyoruz. Belki olmayan bir "atçılık kahramanı yaratmak" yada bir takım kişi yada, ailelere hoş görünmekmi amaç ? bunu bilemiyoruz ancak şu kesindir. Ne bu topraklardaki ilk organize at yarışlarını yapan kurum olan; "Smyrna Races Club" 1856 yılındaki kurucu üyeler arasında, nede; İzmir ilimizi ziyaret'e gelen padişah döneminde 1863 yılı ! Ne yazıkki kayıtlarda REFİK EVLİYA ZADE' efendi diye bir şahsın olma imkanı yoktur.. Çünki, bizler araştırdık ve bulduk. Bahis konusu olan, çok değerli; "Refik beyin" doğum tarihi; ( 1872 yılıdır.. )

Kısacası ne, biliyormusunuz? At yarışı organizetörü kurumun tüm. Araştırmacıları, Tarihçileri ve danışmanları! iki tarihi…; “ATIŞ” yapmıştır; 1856 ve 1863 yılları ama ne yazık. Her iki tarihi atışta karavana olmuş..Çünki o' tarihlerde, adı geçen kişi henüz hayatta bile değil ! Doğmamış bebeğe don biçenler şimdi Lütfen Dikkat; (1872 Refik Evliyazade' beyin,doğum yılıdır) 1856 yılına (16 sene) 1863 yıla ise daha ( 9 sene vardır)

Şimdi biz çok değerli TJK' kısa adı ile bilinmekte olan, bu atçılık derneği'ni ve sayın üyeleri ile yönetim kurullarını ve çok değerli 5 Seçim üst üste başkanlık yapmakta olan, sayın Başkanını bir kere daha kendi tarihlerini gözden geçirmeye ve yazılı belgeler ve tarihi dökümanlar ışığında söz konusu tarihlerini yenilemeye (ancak düzgün şekilde ) gelecek kuşaklara, yanlış bilgi kaynağı oluşturmaya devam eden. Şu an,ellerindeki tüm dökümanları ve bilgileri yenilemeye ısrarla “DAVET” ediyoruz.Kendinizi bu şekilde kandırmak yada avutmak çokmu hoşunuza gidiyor bunu bilemeyiz ama. Gelecek kuşaklar için bu yapmalısınız, gelecek kuşaklara GENÇLERE KIYMAYIN EFENDİLER.. 

Ulu önderimiz olan ülkemizin kurucusu "MUSTAFA KEMAL ATATÜRK" ün, bir sözü ile noktayı koymak isteriz..;Çok değerli EFENDİLER; Şunu bilinizki,kendi tarihlerini düzgün şekillerde. Gelecek kuşaklara aktaramayan ve bilmeyen. Yazılı ve belgeli olarak kayıt altına alamayan.Kurum, kuruluş ve ülkeler yok olmaya mahkümdur..

ADANA DA SPİKER DEHŞETİ UCUZ ATLATILDI !

Yine geçtiğimiz Pazar akşamı keyifle oturmuş koşulmak üzere olan Adana ilimizdeki “AK DENİZ DERBY” sini. İzlemek için tüm hazırlıklarımı yapmıştım. Nede olsa yıllar sonra İzmir atçılığını temsilen bir safkanda koşacaktı bu önemli yarışta. ( KURU SOĞAN ) safkan tırnağından geleni yarış pistine koydu koymasına da rakip çok güçlü onlunca yapılacak çok fazlada bir şey kalmamıştı. Sonuçta Başka bir İzmir kökenli atçı kazanmıştı yarışı. İyi ama acaba yarışı anlatan spiker arkadaşımız acaba neden yarışı sanki “EKÜRİ” bitmiş gibi anlatmakta ve yarış sonrası da, kendi (ekürisi önünde) gibi bir anlatımda ısrar etmekteydi ?

ACABA ?

Acaba ben mi, yanılıyordum? Yarış proğranına baktım…; Deniz KURTEL üzerine koşan ”UNKNOWN LOVE” ın, Ganyanı.: ( 42.75 ) Nimet Arif KURTEL’ in üzerine koşan LONG RUNNER’ın Ganyanı: ( 1.20) Ne dersiniz acaba bu yarışı “Unknown Love” isimli safkan ( 42.75 ) ganyan ile kazanmış olsaydı.. At yarışı organizetörü kurum bizlere eküri oldukları için kazançlı bilet ödemesi yaparmıdı? Yada bu spiker arkadaş bakın bu atlar eküri falan değil ama alın siz şu ikramiyelerinizi dermiydi acaba ?

Elbette yapmazdı bakın bu kesin. Ancak kağıt üzerinde eküri olmayan iki safkanı. Yarış sonundaki, gereksiz yorumlarda. Heyecan dolu sözlerle ballandıra ballandıra. Bu şekilde lanse etmeye, kimin nasıl bir hakkı vardı acaba biz bunu merak ediyoruz?      

Saygı ve sevgilerimizle..www.sonduzluk.com

PERŞEMBE İZMİR BANKOM:

Çim pist yarışları çok farklı olan. Usta ellerdeki BURSA EFESİ buradaki uygun rakipler arasında, bence farklı kan hattı ve formda yapısı ile kazanmaya çok yakındır Banko..

1.Altılı:

1,4,6 / 1,4 / 4 / 9,11,4,7,2 / 2,4,9,12,5/ 2,6,5

2.Altılı:

9,11,4,7,2 / 2,4,9,12,5 / 2,6,5 / 2,9,7 / 1,5/ 4

 

YAZARIN DİĞER TAHMİNLERİ

altılı ganyan sonuçları altılı ganyan altılı ganyan tahminleri altılı ganyan hesaplama altılı ganyan yorumları altılı ganyan oyna altılı ganyan bülteni altılı ganyan izle altılı ganyan tablosu altılı ganyan analiz tüyo tüyolar tüyo ne demek tüyo vermek tüyo mülakat tüyocu tüyo nedir tüyo iddaa tüyo altılı sonuçları altılı tahmin altılı bülten altılı ganyan altılıbul altılıtuttur altılı galop altılı hesaplama altılı analiz altılı oyna tjk tjk tv tjk sonuç tjk bülten tjk tahminler tjk agf tjk galop tjk ganyan ganyan ganyan time ganyan sonuçları ganyan bayi ganyan tahmin ganyan canavarı ganyanmatik ganyandan ganyancı ganyan yorum tahminkolik tahminler tahmin gazete altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete altılı ganyan tahminleri fanatik gazetesi altılı ganyan bülteni sözcü gazetesi altılı ganyan sayfası hürriyet gazetesi altılı ganyan tahmini posta gazetesi altılı ganyan tahmini fotomaç gazetesi altılı ganyan tahmini takvim gazetesi altılı ganyan tahmini habertürk gazetesi altılı ganyan yurt gazetesi altılı ganyan fanatik gazetesi altılı ganyan programı gazete altılı gazete altılı milliyet gazetesi altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete ve dergilerin altılı tahminleri altılı tüyoları bursa altılı tüyoları altılı tüyo beygir altılı tüyoları adana altılı tüyo tahminleri Erdal Aksünger EYT de son durum Salzburg Emekli zam Maçkolik Canlı Skor Spor Barış Pınarı Harekatı Trump