GERÇEKLERİ TARİH.. TARİHİ’DE; SONDUZLUK.COM YAZAR!

Artık yazdığımız yazıların kimler tarafından nasıl bir şekilde okunduğunu bile anlamanın mümkün olmadığı bu günlerde halkımız arasında tuhaf anlatımlar söz konusudur günlük yaşam içerisinde. Mesela denilirki;

SURİYELİ’ olarak bilinen ve son dönemde ülkemizde neredeyse her ilimizin, her semtinde bizlerle yaşıyor halde olan. Söz konusu aile ya da kişilerin Eski dilimizdeki anlatımla; Macir yeni anlatımla GÖÇMEN’ya da Mülteci, değerlendirmesindeki, bir şekli şahsen beni müthiş GÜLDÜRMEKTEDİR ! neden biliyormusunuz ? neymiş efendim bu insanlar; 1915 yılında başlayan “Çanakkale savaş”ında, bizim ordumuzun içinde, asker olarak görev almış ve bir çoğu bu ülke için şehit olmuştur! İyi ama söz konusu yıllarda bu insanların ne yapmasını bekliyordunuz acaba ?

SİZE BİR “SIR” VEREYİMMİ ?

( Siz buna güle bilirmisiniz ? ) Evet ben halen düşündükçe gülüyorum ! sizce çok mu deliyim ? çokmu Piskopatım? Anaa yoksa kafayımı yedim, balatalarımı sıyırdım ne ? Lütfen ama ne olur bu tür tuhaf saçmalıklar için bunu yapmayın ve sizde benimle birlikte bu konuya GÜLÜN OLMAZMI ? Hıı’ unutmadan belirteyim; ( Laf aramızda bu konuda belge ya da bilgisi olan her kurum kuruluş yada kişi ile her ortamda tartışmaya hazırız bu da böyle biline… ) 

TARİH BELGE İLE YAZILIR !

Bakın ben bu konuda bir daha tek satır dahi yazmak istemiyorum çünkü; (Suriye 1946 yılında) bağımsızlığına kavuşmuş ve kurulmuş bir ülkedir! söz konusu tarihlerde bu ülke; Osmanlının “ŞAM” vilayeti’dir..Yani İzmir neyse, İstanbul neyse, Adana neyse o’dur söz konusu topraklar. Kimsenin, Dedesi “Gönüllü” olarak “Çanakkale savaş”ına, katılıp Şehit olmamış, sadece Osmanlının, bir vilayetinin, halkı olarak savaşa katılmıştır ! Umuyorum asıl konumuzdan uzaklaşıp bunları yazarak sizleri fazlaca sıkmamışımdır, ancak tarihi gerçekler aynen bunlardır! ..Neyse dönelim biz asıl konumuza..;

BAŞARI YOKSA YOKTUR ! 

Bildiğiniz üzere artık tay satış sezonları açılıyor. Evet sezonları dedim çünkü ülkemizde birden fazla devlet harasında bu tay satışları yapılmakta ve geçtiğimiz yıllara göre bu satışlarda yapılan SATIŞ' oranları giderek düşen oranlarda devam etmekte..

Şimdi sakın bana bunca pahalılık varken elbette satış oranları düşecektır falan demeyin. Bu ülkede sigara kuyrukları, yağ ve tüp gaz kuyrukları da, varken bu satışlar yapılır ve satışa sunulan tüm taylarda neredeyse satılırdı..”Hilallüzaman 54/75” yada bir “Bodrum” kan, temsilcisine sahip olmak ise diğerlerine göre bir ayrıcalıktı !

Ancak bu satışların günümüzdeki sayısal olarak düşme nedenlerinden en önemlisi olarak söz konusu haraların satışlarındaki tayların kazanç yüzdelerinin düşüşleri ön plandadır. Nasıl’ Apranti okulundan çıkan her Apranti Şampiyon Jokey olmaması yada çok başarılı olamıyor olması gibi bu konuda benzerlikler taşımakta ve sonuç olarak satışlardaki düşüşlerde kaçınılmaz bir duruma gelmekte. Atçılarımız ve tüm atçılık camiası gerek devlet haralarında üretilmekte olan Arap tayları, gerekse yurt dışından getirilmekte olan İngiliz aygırlarından olma Taylardan bir BAŞARI’ hikayesi beklemekteler ama bu ne yazık ki içinde bulunduğumuz yıllarda çokta mümkün görülmemektedir.  

Bu arada unutmadan belirtmek isterim çok yakında bir takım; "Atçılık Dernek"leri, koşar durumda Tay ve at konusunda benzer satış organizasyonları ile bu sezonda sahnedeki yerlerini alacaklardır. Söz konusu bu durum ise yukarıdaki hara satışlarından çok daha (vahim) ve oldukça, düşündürücü boyutlardadır ! Nedenlerini ise sadece bir takım çıkarlar olarak anlatmak çok mümkündür ( Kaydiye paraları gibi ) Neyse, günü geldiğinde konuyu sizlere yine bu satırlardan gerçek boyutları ile sizlere aktarmaya çalışalım dilerseniz..

KURNAZ YARIŞ ANLATICISI (GELİYOOOOOOOOR…)

At yarışı spikeri ne iş yapar? “Gültekin Alpay” gibi işine gerçekten sevgi ve saygı ile bağlı ise bu işin hakkını vere vere bu işi yapar Yarış severlerde onun gibi gerçekten bu işin hakkını vererek yapan Spikerleri keyifle dinler ve izler.. Bu konuda son dönemde, biri “Ankara” ilimizde birde “İzmir” ilimizde iki örnek at yarışı spikeri vardır! Bu arkadaşları da diğerlerinden ayırarak sizlere aktarmak isterim. Ancak arkadaşlar dışındakiler, sanki söz konusu işi, birilerine hatır için yapar ya da birilerine; KIYAK’ olsun diye yapar bir tavır ve davranış içindedirler.

Bir süredir sizlere ülkemizdeki at yarışı anlatıcılarının Türkçemizi yanlış kullanması ile ilgili yazılar aktarmaktayız. Atların piste çıkışları sırasında yapılmakta olan bu Tuhaf ve GARİP' sunumlar ( LEEE ) ve ( LAAA)' gibi gereksiz eklerle gerçek anlarlarını yitirmektedir.

Örnek; Bu yarışa “Yaygara” isimli at H.Karataş ( İLE ) mi? yoksa H.Karataş ( LAA ) mı ? kelimesi doğru anlatımdır ? Elbetteki( İLE)' doğusu olmalıdır! ancak halen bu arkadaşlar söz konusu anlatımı ( LAA ) yada ( LEEE) olarak yapmaya halihazırdaki gün ve gecelerde yapılan yarış öncesi tanıtımlarda devam etmektedir.

BİR ALLAHIN KULU NE YAPIYORSUN DEMEZ Mİ ?

Bu arada ülkemizdeki at yarışı organizatörü kamu yararına kuruluşun içindeki bir başka birim durumundaki Televizyon dairesine bağlı olarak çalışmakta olan arkadaşlardan birisi ise son dönemlerde işi iyice azıtmış ve belki yetersizlikten belki de biraz kurnazlıktan yarışların bitirişine yakın yerlerde bakın aynen şöyle sunumlar yapmaktadır

( Örnek ) ; A' içeride 1 boy önde dışarıdan da, B koptu geli yoooooooor. A’ önde amaa, şimdi B' geliyoooooor ve yarış varış hakemlerinin kararına kalıyor.

İyide arkadaş bu anlatımda sen bir anlatıcı olarak ne iş yapıyorsun ? (Yooooor)' nedir arkadaşım? sen o' yoooorları, söylerken atlar havada asılımı kalıyor yarışmı duruyor ? senmi öyle sanıyorsun ? bizemi öyle yansıtmaya çalışıyorsun ? Yoksa sen bu atlara kelimelerle yetişemiyor da, başta söz konusu kurumdaki yöneticilerin olmak üzere tüm yarış severlere kurnazlıkmı yapıyorsun? Yaa’ bunu bu koca ülkede bir biz gördük ve kaleme alıyoruzmu sanıyorsun ? Şimdi bak etrafına Hangi Gazete de bu ülkenin at yarışı organizatörü kamu yararına kurumun bir ilanı YOK ? Acaba bu kurum bu masrafları nasıl GİDER’ olarak gösteriyor bunu bilmiyorum ama şu kesin ve hiçte sizlerin sandığı gibi değil buradaki olay.

Çünkü bunu herkes görüyor ve yaşıyor da, bir takım kurumlar ülkemizdeki en küçük at yarışı bülteninden tutta, en önemli yayın kuruluşlarını maaşa bağlamış yazamıyor yada bunları anlatımıyorlar da, ondan iş yine başa; (düşüyooooor) BİLADER

İZMİRDE PERŞEMBE BANKOM

Uzunca bir süredir yakın takibimde olan ve sahip değişimi sonrasında adeta sınıf değiştirmiş durumda gördüğüm ve bu aralar inanılmaz bir form yakalayan “AHMET ALİ “ geçen kum pist yarışından dolayı sizi aldatmasın sevdiği pist ve mesafe bu yarış için biçilmiş kaftan bu safkana. Usta ellerdeki arıkan yarış içinde bir aksilik yaşamaz ise kolay kazanır Banko.

1.Altılı:

1,2,3,4,5,8 / 3 / 2,6,3 / 1,2,3,5,8,9/ 2,4,7,8,11 / 1,3,5,8

2.Altılı;

1,2,3,5,8,9/ 2,4,7,8,11 / 1,3,5,8/ 1 / 11,1,3,4/ 7,3

Pin It

YAZARIN DİĞER TAHMİNLERİ

altılı ganyan sonuçları altılı ganyan altılı ganyan tahminleri altılı ganyan hesaplama altılı ganyan yorumları altılı ganyan oyna altılı ganyan bülteni altılı ganyan izle altılı ganyan tablosu altılı ganyan analiz tüyo tüyolar tüyo ne demek tüyo vermek tüyo mülakat tüyocu tüyo nedir tüyo iddaa tüyo altılı sonuçları altılı tahmin altılı bülten altılı ganyan altılıbul altılıtuttur altılı galop altılı hesaplama altılı analiz altılı oyna tjk tjk tv tjk sonuç tjk bülten tjk tahminler tjk agf tjk galop tjk ganyan ganyan ganyan time ganyan sonuçları ganyan bayi ganyan tahmin ganyan canavarı ganyanmatik ganyandan ganyancı ganyan yorum tahminkolik tahminler tahmin gazete altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete altılı ganyan tahminleri fanatik gazetesi altılı ganyan bülteni sözcü gazetesi altılı ganyan sayfası hürriyet gazetesi altılı ganyan tahmini posta gazetesi altılı ganyan tahmini fotomaç gazetesi altılı ganyan tahmini takvim gazetesi altılı ganyan tahmini habertürk gazetesi altılı ganyan yurt gazetesi altılı ganyan fanatik gazetesi altılı ganyan programı gazete altılı gazete altılı milliyet gazetesi altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete ve dergilerin altılı tahminleri altılı tüyoları bursa altılı tüyoları altılı tüyo beygir altılı tüyoları adana altılı tüyo tahminleri Erdal Aksünger EYT de son durum Salzburg Emekli zam Maçkolik Canlı Skor Spor Barış Pınarı Harekatı Trump 

UFUK ÇAKIR
HAKAN DEMİRCİ
SİLİVRİLİ
OKAY ABİ
UFUK COŞKUN
PROFESÖR