YERİ GELMİŞKEN SORALIM ?

Değerli sondüzlük.com’ takipçileri yazımızın bu bölümü ülkemizdeki at yarışları otoritesi olarak kabul gören öncelikle İzmir yerel komiserleri sonrasında ise bağlantılı olarak YKK’ kısa adı ile bilinmekte olan. Yüksek Komiserler Kurulu’ üyelerine hitaben yazılmış olup yarış severimizi konu ile ilgili bilgilendirmek amacı ile kaleme alınmıştır!

Çok değerli yöneticilerimiz ve sayın İzmir yerel komiserleri ve YKK’ Üyelerimiz; Sizlerin de bildiğiniz üzere normal şartlarda yarış atları ülkemizde; Irk olarak ayırdığımızda. Arap ve İngiliz olarak ikiye ayrılmaktadır… söz konusu safkanların koşar duruma geldikleri ve yarış koşmuş durumdaki öngörüler de; Arap atları da iyi olanlar her (100) yüz metreyi 7 saniyede koşarken. Vasat sınıflardaki arıkanlar 8 saniyede koşarlar .. İngiliz atlarında bu 100 metrelik süre 6 sn’olarak bilinir. Daha vasat olanlar ise 7sn’lik baraj içinde kalanlardır... Bakın bunları neden yazdık biliyormusunuz? şimdi buradaki soru şu;

( 2 X 2 = ) KAÇ EDER ?

Normal şartlar altında (Hava ve pist olarak)yakın tarihlerde İzmir ilimizde 1900 metre kum pistte (2.02)’lik bir derece yapan bir İngiliz atı 2000 metreyi nasıl bir derece ile tamamlaması gereklidir ? Çok basit bir hesapla 2.02’nin üzerine 6 sn’ koyar isek derece (2.08) olurken! daha vasat koşan bir atı düşünerek bu dereceye’ yani (2.02)’ye, 7’ sn ekler isek karşımıza (2.09) gibi bir derece çıkacaktır. At yarışında 1 sn’lik fark ise yaklaşık olarak “5 boy olarak” bilinmektedir.

NEREDE YAŞANDI ?

Efendim tarih…; 02.09.2021 İzmir ilimizde 1900 metrelik bir kum pist yarışı koşuluyor nihayetinde yarış (2.02.87) ile bitiyor daha sonrasında tarihler 30.10.2021 oluyor ve aynı safkan bu kez 2000’ kumda koşuyor ! Lütfen DİKKAT; yarışın bitiriş derecesi (2.10.24) yani söz konusu safkan 1900 metreden sonraki 100 metreyi vasat Arap atları kadar bir derece ile koşmuş oluyor !!

KAMU YARARINA DERNEK OLMAK VE KAMU GÖREVLİSİ OLMAK !

Kamu görevlileri ve kolluk kuvvetlerin ilk görevi halkın güvenliğini sağlamak ve haklarını korumaktır. İzmir ilimizde görev yapmakta olan yerel komiserler Tarım bakanlığında kamu görevlisidir ayrıca ülkemizdeki at yarışları organizatörü kurum öncelikle kamu yararına kurulmuş bir dernektir.

Bu durumda İzmir'de görev yapmakta olan yerel komiserler ve YKK’acaba bu atın Jokeyini makamlarına çağırmak marifeti ile bu soruları kendisine yöneltmişmidir ? bakın işin açıkçası şu; Bu olayın farkında bile olduklarını sanmıyorum’ ya, neyse! Bu yazımızı kendileri bir ihbar olarak kabul etsinler yada sadece yarış severimiz gibi bu makaleyi okusunlar ama şunu da, bilsinler makamlarından dolayı aldıkları ödeneklerde bu halkın emekleri ve alın terleri vardır!..Ve’ kamu görevlisi olmanın gerekleri yada KAMU’ yararına bir Dernek olmanın gerekleri’de,burada icra edilmemiştir!.

KİM CEVAP VERECEK ?

İyisimi bu soruyu biz soralım söz konusu arkadaşımıza acaba bu arıkan 100’ metreyi nasıl olup vasat bir Arap atı kadar bir hızla geçmiştir ? (8 sn) acaba buna mantıklı bir cevap verilebilecekmidir?

Bunuda; HİÇ SANMIYORUM.. Ama birileri şunu da, bilsin istiyorum. Buralarda bir yerlerde, bu konuları takip eden birileri var!.. Söz konusu safkan bir İngiliz atıdır ve İzmir de koşmakta olan bir safkandır !

ADI…; CAN DADAŞ’dır, safkanın kalite ve klasını bilenler bu safkanın. Neyi nasıl koşacağını iyi bilmektedir.. Yüz metreyi (8sn)’ koşmak sonucunda olanlar gibi.. İzmirli yarış severler başta olmak üzere söz konusu atın son yarışındaki bu tutarsız ve olmadık yaşanmışlıklardan sonra mağdur olan her fert adına gerek (atçılarımız gerekse yarış severimiz) biz diyoruz ki;

ER YADA GEÇ!..YÜCE ADALET YERİNİ BULUR..

Yüce Allah herkesin yediği ekmeği “HELAL” etsin!.. Ama yarış severin ve atçı nın emeğini, parasını, yok sayanlar,yarış severimizin alın terini ve parasını yok sayanlar, burada ( Dünya da ) belli yerlere hesap vermiyor olsalar da, elbet gün gelip hesap zamanı geldiğinde, bu kendisini kurnaz ve dokunulmaz sanan insanlar bir yerlere hesap verirler buda böyle biline..

ÇOK ÖZEL BİR BANKOM VAR !   

Bu makalemize konu olan ve geçen yarışında bana göre kesinlikle Jokey hatasına kurban giden. Klas safkan CAN DADAŞ yarışa iyi başlar temposunu kurar ve buradaki uygun rakiplerini ( Bence ) kolay alt eder. Safkana güveniyor ve sizlere” Banko” olarak öneriyorum BOL ŞANS

 Altılı;

1,12,6,10,11 / 1,8,6,4,5 /1,2,3,5,9 / 7 / 3,7 / 6,1

Pin It

YAZARIN DİĞER TAHMİNLERİ

altılı ganyan sonuçları altılı ganyan altılı ganyan tahminleri altılı ganyan hesaplama altılı ganyan yorumları altılı ganyan oyna altılı ganyan bülteni altılı ganyan izle altılı ganyan tablosu altılı ganyan analiz tüyo tüyolar tüyo ne demek tüyo vermek tüyo mülakat tüyocu tüyo nedir tüyo iddaa tüyo altılı sonuçları altılı tahmin altılı bülten altılı ganyan altılıbul altılıtuttur altılı galop altılı hesaplama altılı analiz altılı oyna tjk tjk tv tjk sonuç tjk bülten tjk tahminler tjk agf tjk galop tjk ganyan ganyan ganyan time ganyan sonuçları ganyan bayi ganyan tahmin ganyan canavarı ganyanmatik ganyandan ganyancı ganyan yorum tahminkolik tahminler tahmin gazete altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete altılı ganyan tahminleri fanatik gazetesi altılı ganyan bülteni sözcü gazetesi altılı ganyan sayfası hürriyet gazetesi altılı ganyan tahmini posta gazetesi altılı ganyan tahmini fotomaç gazetesi altılı ganyan tahmini takvim gazetesi altılı ganyan tahmini habertürk gazetesi altılı ganyan yurt gazetesi altılı ganyan fanatik gazetesi altılı ganyan programı gazete altılı gazete altılı milliyet gazetesi altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete ve dergilerin altılı tahminleri altılı tüyoları bursa altılı tüyoları altılı tüyo beygir altılı tüyoları adana altılı tüyo tahminleri Erdal Aksünger EYT de son durum Salzburg Emekli zam Maçkolik Canlı Skor Spor Barış Pınarı Harekatı Trump 

UFUK ÇAKIR
HAKAN DEMİRCİ
SİLİVRİLİ
OKAY ABİ
UFUK COŞKUN
PROFESÖR