BİZ ŞİMDİ NE DİYECEĞİZ ?

At yarışı sahalarında ( 35 yıl )' kadar çalışmış biri olarak yıllar önce yaptığım Apranti ve Joker Menajerliği nedeni ile birçok kişiye gereksiz detay gibi görünse bile, insan bulunduğu ortamda birçok bilmediği konuyu öğrenebiliyor, bir Jokeyin Ayağını “zağma” demirine ( Özengi)'de denilir..Nasıl bastığına ! Kantarmaları ( Atın tasması yada direksiyonu) da, denilir nasıl tuttuğuna kadar, bir çok yapıla gelen işlemi ezbere bilme alışkanlığım vardır..Kamçıya oturmak,kamçı gayreti ile numara almak,kamçı değiştirmek ( el değiştirmek ) gibi daha birçok konu varki birçok yarış severe bu terimler yabancı ve bilgi dışı' gelir sanıyorum..

NOT; At yarışı terimleri içerisinde ben bu atı TEK ATARIM’ şeklinde bir anlatım olmasa da. Halen birileri (Meyhane)’de, olduğu üzere TEK ATMAYA’ devam etmekte !..

Eskiden yarış sonrası yorumlarda yada yarış kritiklerinde bir jokeyin yarış içinde nasıl yer tuttuğunu rakiplerini nasıl avladığını yada yarış içinde bir anda nasıl avans alarak yada kaçarak yarış bitirdiğini falan konuşur yada yorumlardık. Bekleme yapanlar içinde atını nasıl kuvvetli teşvik etti yada çok iyi şekilde İTEREK’ atını uyandırdı falan derdik..

Ama en önemlisi jokeyin atını nasıl teşvik ettiğini, rakiplerini göstererek yada göstermeksizin nasıl son hamleler yaptığını falan konuşur yada yazar yada bir yerlerde anlatırdık. Konumuz üzere bu yapılanların en uç noktasında ise (atı yarışa teşvik etmek vardı) bunun içinde bir jokeyin atını (DOLU KANTARMA İLE  İTEREK)' yaptığı son hamleler söz konusu olur bu görüntü Jokeyin yarış sonundaki gücünü ve formunu da bizlere kanıtlardı..Gerçi o’zamanlar da. Boş kantarmaları iten çok sayıda Jokey'de yok sayılmazdı ( Havayı itmek gibi )’ya,neyse diyelim ve konumuza dönelim;

BU FİZİKSEL DAVRANIŞ NE İŞE YARIYOR ?

Ancak tüm bu anlattıklarımızın dışında son dönem Jokey kardeşlerimiz yada Apranti kardeşlerimiz atını (itmek )' yerine tuhaf bir şekilde yarışın sonlarında, mücadelenin en kızıştığı anlarda atın üzerine "OTURUP KALKMAK" üzere finiş çizgisini bulmaya çalışıyorlar! Şimdi gelişen tekneloji ve dinamik versiyonlar gereği bu haraket yapılıyor ve atın sonlarda “hızlanmasını” sağlıyor ise buna teknik olarak bir sözümüz olmaz belki. Ancak görüntü olarak bu durum bir Jokeyin yada Aprantinin sonlarda atını teşvik ediyor olduğu ve uğraştığı gibi gelmiyor gözlere ve birazda; KOMİK' oluyor'ya neyse..

Aklıma gelmişken konu ile ilgili bir başka olumsuzluğu sizlerle paylaşmak istiyorum ! Biz şimdi yarış yorumu yaparken yada yarış kritiği yazarken veya bir yerlerde yorum yaparken sonlardaki bu görüntü için ne diyeceğiz?

Örneğin;

Valla ne kadar güzel, atın üzerinde oturup kalkıyor, atı ile ve aksiyonlarla çok uyumlu, oturup kalktı yada bakın son aksiyondaki atın üzerine oturuşu bu kupayı kendisine kazandırmış oldu..'mu, diyeceğiz yahu ? Eskiden; ( EN İYİ AT, İTEN)'Jokeyi bilir ve konuşurduk. Şimdi ne konuşacağız? Atın üzerinde, en iyi (OTURUP KALKAN)'ımı..? ne diyeceğimi aslında pek bilmiyorum ancak bu bir stil değişikliği ise sanırım dünya üzerindeki diğer Jokeyler yanlış şekillerde at biniyor olsa gerek. Çünki yur dışı yarışlarda bizdeki gibi finiş’e kalkmış jokey şekilleri göremiyoruz! ( Oturup kalkarak görünümünde ) dedim’ya, onlarda yada bizde bir yanlışlık var ama değerlendirmeyi sizlere ve bu işe ilgili OTORİTE’ye, bırakmak sanırım en doğrusu..Valla bizden yazması, kim nasıl isterse öyle yapıyor ve öyle yaşıyor ise bize ancak gördüğümüzü yazmak kalıyor.. bir başka bize göre oldukça ilginç bir konu için alt satırlardaki ( NOT )’ niteliğindeki kısa mesajımızı okumanızı tavsiye ediyorum;

BU MEVSİMDE ! ŞARTLI YARIŞ !

İzmir ilimizdeki ilk Pazar gününde (11.Ayda) 2 yaşlıl İngilizlere yapılacak 1 Şartlı yarışlar bize çok ilginç geldi. İzmirde bölünmüş olan bu 1 Şartlı yarış içinde şimdilik bizler söz konusu taylardan ( 21) tanesini izleme fırsatı bulacağız.Buradaki tayların akranları daha şimdiden GR’ yarışlar koşarken, acaba buradaki geleceğin yarış atları için nasıl bir beklentimiz olabilecek ?

Öyle sanıyorum bu tayların çoğu daha önceden ARIZA göstermiş ! Yada en iyi bakış açısı ile ilgilileri tarafından tam hazır olmaları için bu zamana kadar bekletilmiştir. Bakalım yarış koştuktan sonra bu sorularımız sanırım daha net cevaplar bulacaktır.

İZMİRDE PAZAR BANKOM

Gerek İzmir pistindeki gerekse dış sahalardaki başarılı yarışlarını beğeni ile izlediğimiz usta ellerdeki klas safkan TORAMAN KAYA’ uyumlu Jokeyinin de katkıları ile buradaki uygun rakipler arasında yarış içinde bir aksilik olmadığı taktir de potaya oldukça yakındır. Banko

Altılı;

5,2,8,1,3/ 4,7,2/ 6,2,3/ 8 / 2,4,10,5,1,3,7 / 8,2,1..

 

 

 

Pin It

YAZARIN DİĞER TAHMİNLERİ

altılı ganyan sonuçları altılı ganyan altılı ganyan tahminleri altılı ganyan hesaplama altılı ganyan yorumları altılı ganyan oyna altılı ganyan bülteni altılı ganyan izle altılı ganyan tablosu altılı ganyan analiz tüyo tüyolar tüyo ne demek tüyo vermek tüyo mülakat tüyocu tüyo nedir tüyo iddaa tüyo altılı sonuçları altılı tahmin altılı bülten altılı ganyan altılıbul altılıtuttur altılı galop altılı hesaplama altılı analiz altılı oyna tjk tjk tv tjk sonuç tjk bülten tjk tahminler tjk agf tjk galop tjk ganyan ganyan ganyan time ganyan sonuçları ganyan bayi ganyan tahmin ganyan canavarı ganyanmatik ganyandan ganyancı ganyan yorum tahminkolik tahminler tahmin gazete altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete altılı ganyan tahminleri fanatik gazetesi altılı ganyan bülteni sözcü gazetesi altılı ganyan sayfası hürriyet gazetesi altılı ganyan tahmini posta gazetesi altılı ganyan tahmini fotomaç gazetesi altılı ganyan tahmini takvim gazetesi altılı ganyan tahmini habertürk gazetesi altılı ganyan yurt gazetesi altılı ganyan fanatik gazetesi altılı ganyan programı gazete altılı gazete altılı milliyet gazetesi altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete ve dergilerin altılı tahminleri altılı tüyoları bursa altılı tüyoları altılı tüyo beygir altılı tüyoları adana altılı tüyo tahminleri Erdal Aksünger EYT de son durum Salzburg Emekli zam Maçkolik Canlı Skor Spor Barış Pınarı Harekatı Trump 

UFUK ÇAKIR
HAKAN DEMİRCİ
SİLİVRİLİ
OKAY ABİ
UFUK COŞKUN
PROFESÖR