KIŞ MEVSİMİNDE YARIŞ PİSTLERİ VE "AŞIRI" SULAMALAR..

Yeni mevsim yarışları ile birlikte ilk anlarda çokta ilgimi çekmeyen ancak daha sonra sahadan atçı dostların bana yolladığı mesajlar marifeti ile bir kere daha inceleme durumunda kaldığım ve yarışçılığın en önemli faktörlerinden olan PİST' durumu konusunda ülkemizin at yarışı organizatörü durumundaki kamu yararına olan atçılık derneği acaba neyin peşindedir ?

Ortalık kış aylarına bakılarak gayet ılıman ve yağış yok ancak bakıyoruz ki her yarış bittiğinde atlar potaya çamur deryası şeklinde giriyor. Bu durumda pistin ISLAK' olması gerekmiyormu ? İyi ama yağış yok bu ISLAKLIK' nereden peydahlandı ? Yarış sever kuponlarını bildiğimiz kuru kum pistte göre yapmış ve NOMAL saha koşullarına göre oyunlarını oynamış ise bu pistteki ISLAKLIK' neyin nesi ? Acaba organizatör kurum kendi internet sitesinde ve ayrıca canlı yayınlarında söz konusu Adana ve İzmir pistlerine NORMAL' pist koşulları olarak ilanda bulunmuyormu ? İyi'de be ' arkadaş saha ISLAK...Maşallah yarış dereceleri, uçuyor iyi ama yarış severin haklarını kim yada kimler neden GASP' etmekte ?

YÖNETİM KURULU VE TEKNİK EKİPLERİN DİKKATİNE

Bakınız bu işlem bir takım yönetici yada asli üyelerin emir ve direktifleri ile "ortalık tozumasın" diye değil. Teknik olarak "GEREKLİ" ise yapılmalıdır !

Saha NORMAL' ise bırak söz konusu şartlarda koşulsun yarışlar yağış varsa da yarış sever bu duruma göre oynar zaten oyunlarını değilmi ? Bakınız at yarışlarını organize eden kurumun dernek' adı başında KAMU YARARINA' ibaresi vardır ! bu durumda KAMU'ya yani halka yararlı bir işmi yapılmakta yoksa KAMU' yanıltılmakta yada Normal pistte koşan ancak Islak pistleri sevmeyen atların ve atçımızın haklarını kim nasıl koruyacak  PİSTİ AŞIRI ŞEKİLDE “ISLATARAK” MI ?

NEDEN BİR AÇIKLAMA YAPILMIYOR ?

O' zaman organizatör kurumun sitesinde yada Televizyon canlı yayınlarında bu durumu, atçımıza ve yarış severimize; ( SULAMA İLE ISLAK PİST)' koşulları olarak açıklaması gerekmiyormu ?

Ayrıca bir diğer konuya bakacak olur isek. Yaz aylarında söz konusu pistlere verilen su miktarı ile KIŞ' aylarındaki nemli ortamlarda bu yarış pistlerine verilen su oranları acaba ne kadardır ? söz konusu miktarlar eyer aynı miktarda ise zaten balık baştan kokmuş demektir sizcede öyle değilmi çok değerli yöneticiler ne dersiniz ?

"YEREL KOMİSERLERİ VE YKK"YI, BU KONUYU ARAŞTIRMAYA DAVET EDİYORUZ..

At yarışlarında ülkemizdeki otoritelerin başında çok değerli Tarım bakanlığımıza bağlı olarak görev yapmakta olan; YKK' yani "Yüksek Komiserler Kurulu" gelmektedir.. Yerel olarakta illerimizde görev yapmakta olan yine Tarım bakanlığı çalışanlarından oluşturulan YEREL KOMİSERLER' görev yapmaktadır..

Daha öncede sizlerle paylaştığım üzere Özellikle "Bursa" ilimizde neredeyse her yarış arasında pist sulanıyorken "Kocaeli" ilimizdeki az kumlu yarış pisti içinde durum aynen böyledir. İşin garip tarafına bakınız ki şimdide Mevsim yağışları nedeni ile başlayan "ADANA" ve yaz aylarından sonra "İZMİR" ilimizde de, pistlerin AŞIRI SULANMASI' durumu vardır !

Çok değerli yetkilileri, bu konuyu incelemeye ve yaz ayları ile Kış aylarındaki oranları tekrar gözden geçirmeye davet ediyoruz. Ortada mutlaka yapılan bir yanlış vardır ! bu durum atçımızı ve yarış severimizi MAĞDUR' etmektedir.. Söz konusu illerimizdeki pist sulamaları. Teknik olarak mutlaka gerekli ise'de, o zaman; Atçılarımıza ve yarış severimize organizatör kurum tarafından bu durumun, internet sitesi ve canlı Televizyon yayınları marifeti ile örneğin; (YARIŞ PİSTLERİ ŞULAMA İLE AZ NEMLİDİR)' şeklinde açıklanması sizce de en akla yakın olan durum değilmidir? 

NOT; Meteoroloji kanallarından edindiğimiz bilgilerde bu hafta ülkemiz genelinde yağışların olması ile sanıyoruz ( şimdilik ) bu tartışmalı konu bir süreliğine de olsa rafa kalkacaktır. Yarış pistlerinin doğal ISLAKLIĞI’ ise kimseyi rahatsız etmeyecektir. Ancak bir bu konunun takipçisi olacak ve her fırsatta tekrar gündeme taşıyacağız…

Saygılarımızla

İZMİRDE CUMA BANKOM..

Kaliteden uzak ve hayli zorlu olan bu program içinde bence sığınılacak limanımız. Bundan önceki yarışlarını ilk yarışı dışında ( Kocaeli )genellikle Bursa pistinde koşmuş olan performans olarak buradaki rakiplerden bir adım önde gördüğüm. Yumuşak çim pistte ( 1500 metre)’ koşmuşluğu olan Formda safkan GÜNEŞ IŞIĞI’ yarış içinde bir aksilik olmaz ise kazanmaya yakındır Banko.

Altılı;

1,2,4,5/ 1,2,3,4,5/ 3,7 / 3 / 3,2,7 / 13,3,5..

 

 

 

 

Pin It

YAZARIN DİĞER TAHMİNLERİ

altılı ganyan sonuçları altılı ganyan altılı ganyan tahminleri altılı ganyan hesaplama altılı ganyan yorumları altılı ganyan oyna altılı ganyan bülteni altılı ganyan izle altılı ganyan tablosu altılı ganyan analiz tüyo tüyolar tüyo ne demek tüyo vermek tüyo mülakat tüyocu tüyo nedir tüyo iddaa tüyo altılı sonuçları altılı tahmin altılı bülten altılı ganyan altılıbul altılıtuttur altılı galop altılı hesaplama altılı analiz altılı oyna tjk tjk tv tjk sonuç tjk bülten tjk tahminler tjk agf tjk galop tjk ganyan ganyan ganyan time ganyan sonuçları ganyan bayi ganyan tahmin ganyan canavarı ganyanmatik ganyandan ganyancı ganyan yorum tahminkolik tahminler tahmin gazete altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete altılı ganyan tahminleri fanatik gazetesi altılı ganyan bülteni sözcü gazetesi altılı ganyan sayfası hürriyet gazetesi altılı ganyan tahmini posta gazetesi altılı ganyan tahmini fotomaç gazetesi altılı ganyan tahmini takvim gazetesi altılı ganyan tahmini habertürk gazetesi altılı ganyan yurt gazetesi altılı ganyan fanatik gazetesi altılı ganyan programı gazete altılı gazete altılı milliyet gazetesi altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete ve dergilerin altılı tahminleri altılı tüyoları bursa altılı tüyoları altılı tüyo beygir altılı tüyoları adana altılı tüyo tahminleri Erdal Aksünger EYT de son durum Salzburg Emekli zam Maçkolik Canlı Skor Spor Barış Pınarı Harekatı Trump 

UFUK ÇAKIR
HAKAN DEMİRCİ
SİLİVRİLİ
OKAY ABİ
UFUK COŞKUN
PROFESÖR