“ MUTLU PAZARLAR ”

KİMLER GELDİİİ, KİMLER GEEEEÇTİİİ..

Bu şarkıyı her duyduğumda, eskimiş ve artık "Nostaljik" bir hale gelmesinden dolayı çok ender denk geliyor ya  neyse işte her duyduğumda, iki farklı şer gelir aklıma; 1 At yarışları 2 Hayallerim; "AŞK"ım, ve hepsi.. Düşünsenize geçmiş yıllarda bir çok unutulmaz Şampiyon atı canlı izleme fırsatı bulmuş biriyim ben arada gülüyorum kendimce ve O' şampiyon atlar artık ne yazık ki başka şampiyonların Anne yada Babası değil ancak Büyük baba yada Büyük annesi durumunda !

İngilizlerde; Tünkut, Aytudor, DR Seferof, Ay ışığı, Cartegena, Kapkara, Hafız çok zaman sonra’ birde efsanevi atlardan yarış hayatına 3 yaşlı başladı denilen;” Bold Pilot”.. İnanılmaz "espe" ( görünümleri ile ) büyük şampiyon Arap atlarından; Hafiye, Tunca, Albatur, Er Batur, Bodrum ve İzmirlilerin kara Tiren dedikleri ; Önen Panosu, Tulyat, Kuş Adası ve büyük şampiyonlar “Bozdağ”, Beyaz Martı ve elbette ki sonraki zamanlardaki; Turbo..

Bakın şu yukarıda saydığım safkanların “yaş aralıkları” neredeyse bir ömür kadar uzundur.. İşte o' yukarıda söz ettiğim, şarkıyı her duyduğumda biraz hüzünlenmem bundan dolayıdır ! şimdilerde saydığımız bu safkanları bir takım; Ana yada Baba kan hatlarında soy zinciri içinde görmek ancak büyük baba yada büyük anne durumunda, olmuş ise bizde de; Artık demir almak zamanı gelmiştir bu limandan !

İSTANBULUN BÜYÜK ŞİŞMANI (TJK’ GÜDÜMLÜ) HAFTALIK..; (BANKO)

Ustalarım..; M.Emin Tolunay (ayı emin) , Borsacı Önder (İbrişim), Haluk Ayvaz ve çok değerli; "Çoşkun Kasapoğlu" ağabeyim.. Benim için ne büyük bir onur olmuştu, kendisi ile “Güncel yazı” dalında paylaştığım birincilik ödülü..

Şu an hatırlayamadığım ve üzerim de emeği olan. Her ustama; “Yürek dolusu Teşekkürler”, ne yazık bir çoğunu kaybettik! yada artık çok yaşlandılar, “vefat edenler” için elimden sadece dua etmek geliyor. Allah hepsinin toprağını bol etsin nurlar içinde uyusunlar.. ”Yaşayan” lara, saygım her zaman vardır ve olacaktır ! Düşünsenize bu günlerde birileri bu yayınları Tarihi at yarışı belgesi olarak gündeme taşıyor zamanında. Ülkemizdeki en önemli atçılık yayını olan bu Dergide ( Bize göre Okul ) çok değerli ağabeylerimle birlikte aynı kadrolarda yazmak fırsatım oldu..Haftalık; BANKO AT YARIŞI DERGİSİ

İlk önceleri yarış tafsilatı, sonra söyleşiler derken köşe yazıları araştırmalar ve o dönem daha yaşınız çok genç, yeni kurulmuş olan “Türkiye At yarışı yazarları derneği”nin, en genç üyesi bendim inanırmısınız?.. Kim derdi ki yıllar sonra bir. Televizyon yayınında bu derneğin başkanı Durumundaki (Reşat Köstem)’bey’e Tarihi açıklamalar yaparak ilginç tarihi değişimlerin açıklamalarının tarafımdan yapılacağını ve birilerine, açıkça; SİZ TARİHİNİZİ BİLE BİLMİYORSUNUZ’ diyebileceğimizi.. oysaki’ yıllar önce; İstanbul'da Hipodromun’ Basın Tribününe girdiğimde içeride yaş ortalaması ( 60 ) Falandı..

Daha sonraki yıllarda bu yayını çok sevdiğim ve saygı duyduğum; YAĞIZ’ Ailesi ( Ailem) satın almış ve yine HAFTALIK BANKO DERGİSİ ‘ olarak yayınlamış. Ancak; (TJK’ güdümlü) bir yayın olmaktan kurtulmuştu ! bende bu yayında uzun yıllar KALEMİN SESİ’ köşesi ile Yarış severimiz ile birlikte olmuştum..Aynı yayın daha sonrasında günlük Bülten olarak yayınlanmış ve bende yine bu yayında hem köşe yazıları hem de Tahmincilik yapmak üzere görev almıştım..

İşte bu nedenle KİMLER GELDİİİ KİMLER GEÇTİİİ..Şahsen en çok üzüldüğüm ne biliyormusunuz? atçılık camiası içinden yok olan eküriler..; (Mor Beyaz’lı) GEDİK, ( Sarı Kırmızı’lı) FRANCO,( Mavi Siyah ,Beyaz’lı) KUYUMCUYAN’ nerede bu eküriler? Nerede bu formalar? nerede o’ unutulmaz ŞAMPİYONLAR,,

BAHTINIZ AÇIK ŞANSINIZ BOL OLSUN

GÖZÜMDEN KAÇMAYANLAR ( Perşembe/ İzmir )

1.Koşuda; sadece tecrübesi ile koşan ve kazanan “Zıma Blue” olurken Vasatın altındaki rakipler arasında Sadece ikinci olan yarış koşarken adeta çırpınır bir görüntüde olan; ( Koşmayı öğrenince, çok farklı olabilir bu tay ) “Momento” gelecek için ümit verdi..

BU YARIŞI ATMI JOKEYMİ KAYBETTİ ?

2 Koşuda; Daha önce aynı safkana (4 kez binmiş) olan buradaki Jokey kardeşimiz. Maşallah start verildiğinde öndeki “Zeynoşum “ isimli atın tam, arkasına öyle bir girdi ki’ sanırsınız rakibin içinden geçecek (Röntgen ışını) olsa, oradan geçemezdi..Öyle değimli sevgili “Hamit Kaplan” kardeş !!

İyi ama bir insan bindiği safkanı 4 yarış binmiş, bu beşinci koşusu hiç mi tanımaz? Ben evdeyim sadece yarış izliyorum ve inanırmısınız; “OĞLUM MUTLU” ön de yani lider olarak gitmediği her yarışta kesinlikle hayat kırıklığı olur diyen biriyim.. Acaba bu Jokey kardeşimiz bunu hiçmi öğrenememiş? Bindiği atı.. Yarış başlamış ilk 300 metreden sonra neden öndeki atın tam arkasında kalmakta ısrarcı oldu? Düzlükte rakip safkanın içine mi, dışına mı çıkayım derken atını kantarmada boğdu..

Akıllı olan Jokey “Yürekli Çocuk” ile koşan Sinan kardeşimizdi ve yarışı kimseye bulaşmadan sonlarda gelip kazandı.. Ama Oğlum Mutlu isimli safkan bu yarışı neden kaybetti biliyormusuınuz ? “Aklı” yerine Adalesini kullanan.. Jokeyi, nedeni ile ne diyeyim? Birileri hata yapacak ki ‘ diğerleri kazanabilsin.. Kaybeden ise yarış sever ve söz konusu atların sahip ve ilgileri oluyor HEPSİ BU !!

3.Koşuda; Kötü sınıftaki vasat İngilizlerin koştuğu buradaki yarışta beklenen oldu ve daha pişkin ve daha hazır olan Menas’ kazandı..3 Yaşında olupta 1400 metrelik bir kum yarışını ( 1.30)’ civarında koşan buradaki İngiliz atları için ben sadece Allah sahiplerine ve ilgililerine güç versin diyorum ( birileri bana kızıyor olsada )’ sadece “KV’ yada Açık yarış” koşan akranlarına ( aynı yaşta olan )’bakmaları yetecek oysaki!..Ne demek istediğimi, daha net anlayacaklar ama ne yazık, halen birileri; KG ve KL ile yazılarımı okuyorlar..

5Koşu; Hep bildiğimiz ve daha önce bir çok kere izlediğimiz bir Film gibiydi bu yarış “Plevneli” kaçtı ve son 200 tabelasına geldiğinde, alıştığımız üzere yine’ vitesleri karışıp el frenini çekince. Arkadan gelenlerden en ’DİRİ, kalanlan; “Frekli Ateşi” kazanmış oldu. Gerideki sıralama için sadece aynen herkes yerindeydi demek doğru olur sanırım..

6.Koşu; Siz bakmayın yarışı anlatan arkadaşımızın; ÇİYAK,ÇİYAK’ bağırarak yarış anlatmasına.. Birkaç haftadır konu ettiğimiz üzere Jokey; ” Özcan Yıldırım” kardeşimiz, ne yazık’ bir takım; (Konsantrasyon)’ eksikliği nedeni ile normal at biniş performansından uzaktı !!

Ancak bu gün İzmirde ki, yarışlarda bindiği “Menas” ile hiç acele etmeden gelip potaya uçarken ve sonrasında günün 6.koşusunda adeta metre,metre gelip rakiplerini daha önce bindiği ve tanıdığı LUCKY JUSTE’ isimli safkan ile ekarte ederken aynen bizim beklediğimiz “Özcan” olarak sahaya; Yüreğini ve Aklını koyarak at bindi.. Allahın bir takım fiziksel özelliklerle yarattığı bu kardeşimiz için şimdi biz kendisini ayakta alkışlıyoruz..”Özcan” kardeşimiz aklında’ sahada kimseye (Faul )yapmaya çalışmadan, çıktığında sadece. At binmek için, çıktığında ve mesleğini yaptığında aynen de bu olur..; TEBRİKLER !!

7.Koşu; Son koşuyu yazmak bile gelmiyor içimden startla beraber hepsi geldi, sonra numarayı alan kaçayım dedi olmadı. Karşı düzlük denilen (yokuş) yerde, atlar dağılmaya başladı, liderlik sürekli el değiştirdi ve sonuçta kazanan yine sonlara idareli gire bilen; yücelir kazanırken 5 boy kadar arkasında Esmergöz ‘ diğerlerine öyle bir fark yaptı ki,eyvah eyvah.. Bu iki at sonrası için, hayat hep zor olacak bilgilerinize..Buyrun Pazar şansımızı denemeye;

ÇİFT BANKOLU PAZAR KEYFİ OLSUN MU ?

Valla bu zamlardan sonra elimden geldiğince ufak bütçeli kuponlar önermeye çalışıyorum sizlere bu Pazar içinde kalbimden aynen devam edelim sesi geldi ve bence iki “Banko” yazalım kuponlarımıza diyorum; Önce formda ve kalite safkan KING MAN GO sonrasında bu sezon adından sıkça söz ettirecek klas ta’ bir tay olan, usta ellerde hazırlanan PİKO PİKO BANKO..

Altılı;

1,2,3,4,5,6,7,9 / 4,5,6/ 1,2,3/ 4 / 4 / 1,2,4..

Pin It

YAZARIN DİĞER TAHMİNLERİ

altılı ganyan sonuçları altılı ganyan altılı ganyan tahminleri altılı ganyan hesaplama altılı ganyan yorumları altılı ganyan oyna altılı ganyan bülteni altılı ganyan izle altılı ganyan tablosu altılı ganyan analiz tüyo tüyolar tüyo ne demek tüyo vermek tüyo mülakat tüyocu tüyo nedir tüyo iddaa tüyo altılı sonuçları altılı tahmin altılı bülten altılı ganyan altılıbul altılıtuttur altılı galop altılı hesaplama altılı analiz altılı oyna tjk tjk tv tjk sonuç tjk bülten tjk tahminler tjk agf tjk galop tjk ganyan ganyan ganyan time ganyan sonuçları ganyan bayi ganyan tahmin ganyan canavarı ganyanmatik ganyandan ganyancı ganyan yorum tahminkolik tahminler tahmin gazete altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete altılı ganyan tahminleri fanatik gazetesi altılı ganyan bülteni sözcü gazetesi altılı ganyan sayfası hürriyet gazetesi altılı ganyan tahmini posta gazetesi altılı ganyan tahmini fotomaç gazetesi altılı ganyan tahmini takvim gazetesi altılı ganyan tahmini habertürk gazetesi altılı ganyan yurt gazetesi altılı ganyan fanatik gazetesi altılı ganyan programı gazete altılı gazete altılı milliyet gazetesi altılı bülteni tjk gazete bülten tahminleri fanatik gazetesi altılı bülteni fotomaç gazetesi altılı bülteni güneş gazetesi altılı bülteni gazetesi altılı bülteni olay gazetesi altılı bülteni sözcü gazetesi altılı bülteni posta gazetesi altılı bülteni yarış gazetesi altılı bülteni gazete ve dergilerin altılı tahminleri altılı tüyoları bursa altılı tüyoları altılı tüyo beygir altılı tüyoları adana altılı tüyo tahminleri Erdal Aksünger EYT de son durum Salzburg Emekli zam Maçkolik Canlı Skor Spor Barış Pınarı Harekatı Trump 

UFUK ÇAKIR
HAKAN DEMİRCİ
SİLİVRİLİ
OKAY ABİ
UFUK COŞKUN
PROFESÖR