Adana Yeşiloba Hipodromu’nda 18 Nisan saat 19.00’da yapılan 5’inci koşu sırasında 4 numaralı ‘Luminary’ isimli at ile mücadele eden jokey Samet Erkuş, yarışın başlamasından yaklaşık 40 saniye sonra dengesini kaybedip attan düştü. Özel hastaneye kaldırılan Samet Erkuş’un kafatasında kırık oluştuğu belirlendi. Aynı gün ameliyat edilen Erkuş daha sonra Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavisi süren Erkuş’un sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi. Türkiye Jokey Kulübü’nden yapılan açıklamada, “Durumu ciddiyetini koruyan jokeyimiz Samet Erkuşa acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

KRİTİK BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Jokeylik hayatı boyunca 4 bin 843 yarışa çıkan ve 409 birincilik 424 ikincilik, 439 kez de üçüncülük elde eden ve 1 ay önce nişanlandığı öğrenilen Samet Erkuşun yakınları ve sevenleri genç jokeyin tedavisinin 21inci gününde de umutlu bekleyişlerini sürdürüyor.

Yeğeni Samet Erkuşun hastaneye sevk edildiği günden itibaren yoğun tedavi altında olduğunu kaydeden amca Şeyhmus Erkuş, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarının Erkuşla yakından ilgilendiğini kaydetti. Bu süreçte aile olarak bazı kırgınlıklar da yaşadıklarını vurgulayan Erkuş, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir futbol takımının oyuncusunun ayağı kırılıyor ve yönetiminden başkanına kadar başından ayrılmıyorlar. Maalesef biz bu konuda yalnız bırakıldık. Fakat son 2 gündür biraz daha yanımızdalar. Samet’in durumu ciddiyetini koruyor. Herhangi bir gelişme yok. Uzun bir süreç var önünde. Geriye gitmezse çıkmayan candan ümit kesilmez. Getirdiğimiz gün doktorlar, ‘en ufak bir gerilemede kaybedebiliriz’ dediler. O akşam akciğeri söndü ve şu an entübe edilmiş durumda. Bize sürekli bilgi veriyorlar. Doktorlar, ‘Hastanız kötü, durumu ağır’ dediler. Herkesten dua bekliyoruz.”

‘ARKADAŞIMIZIN AYAĞA KALKMASINI BEKLİYORUZ’

Samet Erkuş’un jokey arkadaşı Emrah Sincar ise üzüntü içinde olduklarını belirterek, “Dünyanın en zor spor dalı, iki canlı arasında geçen jokeyliktir. Bu kardeşimin ilk kazası değil. Her gün yanındayız. Yarış severlerin dualarını bekliyoruz. Allahın izniyle arkadaşımızın ayağa kalkmasını ve sağlığına kavuşmasını bekliyoruz” dedi.

Pin It

UFUK ÇAKIR
HAKAN DEMİRCİ
SİLİVRİLİ
OKAY ABİ
UFUK COŞKUN
PROFESÖR